czwartek, 14 kwietnia 2016

U świtu dziejów

   "Książę nowego Boga, co Go z Czech księżna przywiozła, wywyższy, a naszych starych, dobrych panów bogów - pokłonił się z czcią ogniowi - poniży. Poniży, powiada, precz wyżmie.
   - Nie gadajcie po próżnicy -  zgromił go gospodarz i z lękiem spojrzał na płomień. Strzelał raźno skrami, swarzył się z polanami niefrasobliwie i Dobek poczuł się uspokojony.
   - Przywiodła Dobrawa swojego Boga i swoich żerców - rzekł pojednawczo - niech ta będą. Nasze prawe bogi ostaną, jak były. Miejsca jest dość.
   - Nie chce ten nowy, bo chciwy. Sam jeden ma ostać, a innych nie lza. Przyjechały już z Czech jego sprawcy. Księdzami ich zowię, jakby z książęcej krwi były! Powiadają, że będą gnać starych bogów, a ludzi chrzcić...
   - Co to znaczy chrzcić? - zapytał gospodarz drżąc.
   - Do rzeki zagonią, woda poleją, imię stare zabiorą, nowe dadzą...
   - Imię zabiorą?! Krzyknęli wszyscy przerażeni.
   Nic gorszego nie mogli sobie wyobrazić. Zabrać imię to prawie tyle co zabrać życie. Bo w imieniu tkwi zaklęcie chroniące zdrowie i siły, rękojmia opieki dawno zmarłych dziadów.
   Zabrać imię!...

[...] książę Mieszko zjechał do grodu z żoną Dobrawą, drużynnikami i kupą obcych księży. Niektórzy pochodzili z Czech, wielu z dalekich, nieznanych tu krajów, Italii i Francji, gdzie nowy Bóg od wieków był zasiedziały [...]

[...] - ...Nie lękajcie się, ale weselcie. Radosny jest dzisiejszy dzień. Pójdźcie wszyscy przyjąć łaskę chrztu świętego. Otrzymacie godność chrześcijan, synów Bożych. Nie sług, ani niewolników, lecz synów... Niełacno wam dzisiaj to pojąć, ale niedługo zrozumiecie i będziecie się radować... Kto chrześcijaninem się zowie, nic mu nie może zaszkodzić. Imię boga prawdziwego będzie wam odtąd tarczą i ostoją... Pójdźcie..."
Zofia Kossak "U świtu dziejów", ze zbioru "Bursztyny"

 

2 komentarze:

 1. Doskonały wpis, na czasie Elu.
  Piękny jest ten banknot.
  "Imię boga prawdziwego będzie wam odtąd tarczą i ostoją".......myślę, że tak było przez wieki a i teraz bardzo nam tej tarczy i ostoi potrzeba.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, banknot jest piękny, podoba mi się najbardziej ze wszystkich.
   Wpis sam się "podsunął" przy tej historycznej okazji... a że "Bursztyny" lubię i mam w pamięci ich treść, więc przydały się dzisiaj. I pewnie jeszcze kilka razy się pojawią w cytatach.
   Przesyłam serdeczności :)

   Usuń

Ponownie wprowadzam moderację wszystkich komentarzy.
To duże utrudnienie dla czytelników bloga i dla mnie, ale jakoś muszę zapanować nad bałaganem nie z mojej winy..
Nowe komentarze wpadają do spamu, pojawiają się z opóźnieniem w edycji bloga.
Mimo wielokrotnych prób ustawienia nie działa otrzymywanie powiadomień e-mailem.