sobota, 9 kwietnia 2016

Literackie miejsca (2) - Oblęgorek

W zapomnianym pudełku z różnymi swoimi starociami znalazłam niedawno czarno-białe zdjęcie ze szkolnej wycieczki. Nie zostało opisane, więc potrzebowałam trochę czasu na umiejscowienie roześmianej grupki dzieciaków z podstawówki. I z trudem rozpoznałam siebie wśród nich. Do dziś nic już nie zostało w pamięci z tej wycieczki, ale na pewno wtedy przyniosła jakieś korzyści poznawcze, skoro po latach chciałam tam wrócić. W czasie wakacyjnych podróży w latach 90-tych (wtedy byliśmy w Górach Świętokrzyskich), wybraliśmy się na rodzinną wycieczkę do muzeum. Niestety, pechowo trafiliśmy z terminem, bo zastaliśmy bramę zamkniętą i mogliśmy tylko podziwiać widoki ogólne.


A skoro ten wycieczkowy etap w moim życiu chyba powoli odchodzi do przeszłości, przerzucę się na wirtualne zwiedzanie dzięki możliwościom internetu (co najbardziej w tym wynalazku doceniam).

 Gabinet pisarza
"Wyposażenie gabinetu: meble, obrazy, książki oraz dary jubileuszowe Sienkiewicz przywiózł do Oblęgorka w 1902 r. z warszawskiego mieszkania. Stojące na pierwszym planie solidne dębowe biurko pisarz zakupił specjalnie do tego pomieszczenia i przy nim tworzył m. in. fragmenty W pustyni i w puszczy. Natomiast mahoniowe biureczko należało do pierwszej żony Sienkiewicza - Marii z Szetkiewiczów. Na tym biurku w owalnej, czarnej ramce stoi jej zdjęcie. Była to ukochana żona Sienkiewicza.
W całym muzeum jest bardzo dużo darów jubileuszowych, które Sienkiewicz otrzymał od osób prywatnych, instytucji, a nawet miast. Na biblioteczce obrotowej stoi miniaturka pomnika Unii Lubelskiej - dar od mieszkańców Lublina, obok na biurku, srebrna statuetka dwóch pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego - dar miasta Poznania. Na regale kaseta z herbem Litwy Pogonią i nazwami miejscowości opisanych w Potopie. Wewnątrz znajdują się fotografie tych miejsc. W wykuszu stoi bogato zdobiony fotoplastykon z fotografiami - dar od mieszkańców Witebska.

Kolejne dary ustawiono na biurku mahoniowym. Jest to zegar alabastrowy z dedykacją: Henrykowi Sienkiewiczowi, pamiątka z Dzikich Pól"; ozdobiony srebrną statuetką Polonii, na kuli spod Beresteczka i na kurhanie stepowym. Obok leżą trzy kule, największa to kula szwedzka wydobyta z murów klasztoru Jasnogórskiego - dar od Paulinów, mniejsza to kula kozacka spod Zbaraża, trzecia najmniejsza pochodzi z bitwy pod Szczekocinami. Obok małe działko, zwane wiwatówką dworską", które jest darem od zaprzyjaźnionej rodziny Firlejów.

W gabinecie umieszczono także kolekcję broni bliskowschodniej oraz trofea myśliwskie: rogi antylop afrykańskich oraz łeb łosia upolowanego w Dubnikach na Litwie. Przedmioty te świadczą o zamiłowaniu Sienkiewicza do podróży, podkreślają także myśliwską pasję pisarza.

W Pałacyku znajdują się piękne piece, które są przykładem kunsztu XIX - wiecznych kaflarzy i zdunów."
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ponownie wprowadzam moderację wszystkich komentarzy.
To duże utrudnienie dla czytelników bloga i dla mnie, ale jakoś muszę zapanować nad bałaganem nie z mojej winy..
Nowe komentarze wpadają do spamu, pojawiają się z opóźnieniem w edycji bloga.
Mimo wielokrotnych prób ustawienia nie działa otrzymywanie powiadomień e-mailem.