środa, 14 stycznia 2015

"W poszukiwaniu carskich skarbów"

"On the Hunt for the Tsar`sTreasures".- film dokumentalny.
Niemcy 2012    Reżyseria: Sissi Huetlin, Jobst Knigge" W 2013 roku upływa 400. lat od przejęcia tronu w Rosji przez dynastię Romanowów. Z tej okazji autorzy dokumentu prezentują historię członków carskiej rodziny, a także koleje losu rodowych skarbów, które zaginęły bez wieści po 1917 roku. Spotkają się z osobami spokrewnionymi z carem i carycą, porozmawiają także z krytykami sztuki i ekspertami, odwiedzą archiwa, muzea i prywatnych kolekcjonerów i aukcje, na których mógł znaleźć się odnaleźć skarb Romanowów. W poszukiwaniu carskiego złota wyruszą nawet na podmorską wyprawę". - źródło

Wybuch I wojny światowej to jeden z kamieni tej lawiny, która poprzez rewolucję bolszewicką zniszczyła carską Rosję. Wraz z upływem czasu i zmianami politycznymi stopniowo dowiadujemy się coraz więcej na temat tamtych wydarzeń i ich skutków.
Film ukazuje znaczenie przedmiotów -  w tym przypadku to biżuteria i luksusowe jubilerskie wyroby na czele z cackami Faberge, dla zachowania ciągłości historii. Co jest szczególne w tej tragicznej karcie, gdy pamięć o carskiej rodzinie i tajemniczych okolicznościach jej zagłady była systematycznie i skutecznie skrywana i zamazywana.

Bogactwo carskiej rodziny było niewyobrażalne dla biednych poddanych żyjących w nędzy prymitywnych warunków wsi, czy robotniczych izb. Nawet nas współcześnie mogą zaskakiwać liczby i zestawienia. Chociażby szacowana na 3 tony złota biżuteria zgromadzona na Kremlu w ochronie przed Niemcami, a podana bolszewikom jak na tacy. Do tego dochodzą jeszcze legendy o zatopionym w Bajkale pociągu admirała Kołczaka, czy o skarbach ukrytych w Jekaterynburgu. A przecież biżuteria to tylko część majątku.


Jak wiemy nie udało się nigdy wymazać z pamięci kolejnych pokoleń Rosjan istnienia rodziny carskiej.
A z kolei bogaci nabywcy na Zachodzie (teraz to także bogaci Rosjanie) mogli i mogą nadal kupować na aukcjach przedmioty należące bez wątpienia do dawnych władców Rosji. Jak się znalazły poza granicami Rosji Sowieckiej?
Sprzedawane w różny sposób przez nowych władców państwa - legalnie i nielegalnie, często za znikomą część rzeczywistej wartości lub jako materiał jubilerski z rozłożonych na części tych małych dzieł sztuki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ponownie wprowadzam moderację wszystkich komentarzy.
To duże utrudnienie dla czytelników bloga i dla mnie, ale jakoś muszę zapanować nad bałaganem nie z mojej winy..
Nowe komentarze wpadają do spamu, pojawiają się z opóźnieniem w edycji bloga.
Mimo wielokrotnych prób ustawienia nie działa otrzymywanie powiadomień e-mailem.