wtorek, 13 listopada 2012

Wychowanie patriotyczne

Święto Niepodległości obchodzono  w dwudziestoleciu międzywojennym tylko dwa razy - w 1937 i w 1938 roku. Bowiem dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. Teraz, od 1989 roku możemy znowu świętować ten dzień swobodnie i otwarcie.
Jak wyglądały niektóre formy tegorocznych obchodów mogliśmy zobaczyć w przekazach serwisów informacyjnych. I niech to będzie w tym momencie  moja jedyna wzmianka odnośnie współczesności.

Patriotyzm Polaków w latach międzywojennych to zupełnie inny rodzaj postaw, charakterów, zachowań niż dzisiejszy. Trudno je porównywać i oceniać w tak krótkim wpisie. Nawet nie podejmuję się tutaj takich prób. Sam temat został wywołany przedmiotem tego posta - świątecznym numerem pismem dla dzieci i młodzieży.


"Płomyk" był tygodnikiem, ukazującym się od 1918 roku jako samodzielne czasopismo (wcześniej, od 1915 jako dodatek do "Zorzy"). Założycielką pisma była Janina Porazińska, a współpracowali z nim zarówno Aleksander Kamiński, jak i Wanda Wasilewska.
W latach międzywojennych było to czasopismo jak na swoje czasy bardzo nowoczesne, dostarczające młodemu czytelnikowi wiedzy na różne tematy. Było prawdziwym oknem na świat, a dodatkowo cenną pomocą dla nauczycieli poprzez powiązanie z programem szkolnym.
Czytając dziś zamieszczone w poszczególnych numerach teksty, widzimy jak starannie i w przemyślany sposób były przygotowywane. Oczywiście, jak się chce, można tropić i doszukiwać się w każdym zdaniu i w każdym zdjęciu politycznego kontekstu i propagandy ustrojowej.


W numerach poświęconych szczególnym wydarzeniom znajdujemy wiele utworów, tekstów i  materiałów kształtujących postawy patriotyczne młodych Polaków.

Dodatkowo jeszcze uroczyste audycje radiowe, szczególnie interesująca jest ta przeznaczona dla dzieci polskich za granicą


a także pomocny instruktaż  w przygotowaniu dekoracji ściennej


A dziś?
Czy w ogóle jest możliwe wydawanie takiego czasopisma? Kto mógłby to robić,w jakiej formie wydawniczej? I pytanie naczelne - kto obecnie  napisałby wiersz o Ojczyźnie?... opowiadanie o tym, czym jest dzisiaj patriotyzm?


Zamieszczone tu zdjęcia (bez korekty i poprawek) zrobiłam z posiadanych w rodzinnych zbiorach egzemplarzy. Są trochę zniszczone, ale pamiętajmy. ile mają lat...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz