poniedziałek, 26 czerwca 2017

Maria Czubaszek o sobie i o innych


Znałam Marię Czubaszek z radia... a dokładniej znałam jej teksty w wykonaniu znakomitych aktorów oraz od pewnego momentu jej charakterystyczny głos.
Zobaczyłam  autorkę śmiesznie satyrycznych tekstów właściwie zupełnie niedawno (kilka lat temu), a wraz z pojawieniem się jej wizerunku w mediach, pojawiły się również jej poglądy w różnych kwestiach. Jak w większości przypadków przestała być anonimowa, przestała być tylko autorką.

Wydana w 2016 roku książka jest jedyną autorstwa Marii Czubaszek jaką czytałam, więc nie mogę się odnieść do słów wydawcy, że to "Najodważniejsza z dotychczasowych książek znanej satyryczki".

Jak to bywa najczęściej ten okładkowy tekst  "od wydawcy" również mnie zdenerwował, bo strasznie nie lubię wszelkiego generalizowania i wypowiadania się w moim imieniu: "Maria Czubaszek mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno."
Mhm... ciekawe stwierdzenie... ktoś zagalopował się wrzucając wszystkich do jednego wora. Robiąc z czytelników tchórzliwą masę bojącą się głośno myśleć - dlatego "każdy myśli po cichu".
A ja nie życzę sobie, żeby ktoś za mnie mówił co ja myślę. Po przeczytaniu tego miałam nawet ochotę napisać do wydawnictwa i zwrócić im uwagę, żeby częściej myśleli (wszystko jedno - głośno, czy cicho), zanim coś wypuszczą w świat, ale odechciało mi się już walczyć z wiatrakami.

Co my tu jeszcze mamy?
" Maria Czubaszek zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo."
Jak dla mnie chwilami za dużo... 
i nie chodzi mi o szczerość wypowiedzi, ale o niektóre intymne szczegóły, które nic nie wnoszą do treści. Są jedynie informacją, ale niepotrzebnie zmieniają książkę w celebryckie  plotkarskie wynurzenia. 

Mówiąc o tej książce muszę rozgraniczyć treść i formę. 
Treść - obok biograficznych wspomnień - zawiera poglądy Marii Czubaszek w różnych kwestiach, choć wiadomo, że zainteresowanie wzbudzają te kontrowersyjne. Odmienne od obowiązujących z nakazu partyjnego. Ale każdy ma prawo (jeszcze!) do własnych ocen i zdań, które ma prawo publicznie wypowiadać. Może to się nie podobać, można się nie zgadzać... ale można próbować zrozumieć.
Autorka stara się wyjaśnić powody takich a nie innych swoich decyzji życiowych, czy swojego zdania na dany temat, dając czytelnikowi  szansę takiego zrozumienia.
Zresztą, jeśli ktoś potępił w czambuł Marię Czubaszek za to co zrobiła, albo nie zrobiła, niech sobie da spokój i po prostu nie czyta tej książki. Nie ma przymusu.

A dlaczego wspomniałam o formie?
Tutaj mam pewne zastrzeżenia.
Czytałam tę książkę z przerwami, nie za bardzo mogąc skupić się dłużej. Po zastanowieniu doszłam do wniosku, że poszczególne krótkie części tworzą lekki chaos, a całość jest jakaś sztywna i drętwa. Długo szukałam odpowiedniego słowa, bo "nudna" na pewno nie jest. Jest właśnie "drętwa"... nie przykuwa uwagi na dłużej. To tak jakby czytało się zbiór przypadkowo sklejonych wycinków gazetowych. Stanowczo byłaby dla mnie ciekawsza w wypowiedzi niż na papierze, bo to właśnie jest taki rodzaj tekstu - zapisany język potoczny, który bardzo traci w momencie "przelania na papier". Słuchamy "na żywo" z ciekawością, bo do słów dochodzi modulacja głosu, osobista interpretacja, mimika (w przypadku wizji), prawie bezpośredni kontakt. Po zapisaniu zostaje nam tylko suchy tekst.

Jednak wolę dawną "radiową" Marię Czubaszek - wolę słuchać niż czytać jej tekst, chociaż po przeczytaniu okazało się w jak wielu punktach zgadzam się z  autorką. Szczególnie w odniesieniu do ocen znanych ludzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ponownie wprowadzam moderację wszystkich komentarzy.
To duże utrudnienie dla czytelników bloga i dla mnie, ale jakoś muszę zapanować nad bałaganem nie z mojej winy..
Nowe komentarze wpadają do spamu, pojawiają się z opóźnieniem w edycji bloga.
Mimo wielokrotnych prób ustawienia nie działa otrzymywanie powiadomień e-mailem.