wtorek, 12 kwietnia 2016

"Młody las" (1934)

Film w reżyserii Józefa Lejtesa na podstawie sztuki Adolfa Hertza.


"Rok 1905. Na lekcji historii Janek Walczak przeciwstawia się profesorowi, który twierdzi, że największym wodzem był Suworow. Grozi mu usunięcie ze szkoły. Godzi się na przeprosiny ze względu na ubogą, ciężko pracującą matkę, lecz w czasie ceremonii załamuje się i mdleje...

Stefan Kiernicki, syn znienawidzonego inspektora szkolnego, przechodzi znamienną ewolucję. Od postawy asekuranckiej, poprzez próbę samobójstwa, kiedy zostaje zbojkotowany przez kolegów i opuszczony przez ukochaną Wandę, aż po włączenie się do akcji strajkowej. Działania polskich uczniów popierane są przez ich rosyjskich kolegów. Młodzi wychodzą na ulicę. Już nie tylko spiskują potajemnie, lecz rozpoczynają otwartą walkę. Razem idą też Stefan i Wanda, którzy po pokonaniu wielu przeszkód znaleźli drogę do swoich serc."
- akademiapolskiegofilmu.pl 

W 1935roku  film zajął pierwsze miejsce w ankiecie czytelników tygodnika "Kino".
Był wyświetlany w 1935 roku na I Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Zachwycali się nim uznani reżyserzy kina radzieckiego, a film nie otrzymał nagrody głównej prawdopodobnie z powodów politycznych.
W obsadzie tego filmu znajdziemy znane aktorskie nazwiska tamtych czasów: Stefan Jaracz, Kazimierz Junosza Stępowski, Adam Brodzisz, Maria Bogda, Tekla Trapszo, Tadeusz Fijewski. Są tu "młodzi" i "starzy", co dobrze wykorzystał reżyser - młodzieńczy patriotyczny entuzjazm przeciwstawiony belferskiej zatwardziałej skorupie.
Jednak najbardziej wzruszający jest Michał Znicz, w przejmującej roli starego profesora.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ponownie wprowadzam moderację wszystkich komentarzy.
To duże utrudnienie dla czytelników bloga i dla mnie, ale jakoś muszę zapanować nad bałaganem nie z mojej winy..
Nowe komentarze wpadają do spamu, pojawiają się z opóźnieniem w edycji bloga.
Mimo wielokrotnych prób ustawienia nie działa otrzymywanie powiadomień e-mailem.