niedziela, 11 maja 2014

"ABC miłości" (1935)


"Wincenty Poziomka  założył szkołę filmowo-rewiową, w której prowadzi zajęcia z baletu, mimiki i plastyki. Nie cieszy się ona jednak wielkim powodzeniem. Pewnego dnia Wincenty otrzymuje pismo z kancelarii adwokackiej informujące, że jego wuj, Adam Poziomka, pozostawił mu w spadku połowę sklepu spożywczego oraz mieszkanie. Warunkiem przejęcia spadku jest zobowiązanie się do opieki nad  wnuczką wuja, Basią Poziomkówną, właścicielką drugiej połowy spadku, aż do jej pełnoletności. Na miejscu Wincenty zastaje sekretarkę adwokata Konstantego Prztyckiego, Helenkę, w której zakochuje się z wzajemnością. Gdy Helenka traci posadę w kancelarii adwokackiej, Wincenty proponuje jej pracę w sklepie.I zaczyna się korowód perypetii..." - cytat ze strony Filmweb


"ABC miłości" to lekka komedia z muzycznymi wstawkami, w której wraz z gwiazdami kina i kabaretu powracają przedwojenne klimaty. Ogląda się z przyjemnością, po tylu latach film nie stał się jakoś szczególnie anachroniczny, bo nie ma w nim szczególnie prymitywnych chwytów komediowych na jarmarcznym poziomie.

Rola Adolfa Dymszy jest nieco inna od tych, z którymi aktor jest najbardziej kojarzony. Nie jest tutaj denerwującym cwaniaczkiem, ale sympatycznym wesołkiem, który potrafi być romantycznie zakochany.
Filmu nie możemy obejrzeć w całości - to kolejny ślad wojny. Ale cieszmy się, że mamy chociaż takie resztki filmowe.
Ciekawostką jest próba kreowania polskiej wersji światowej gwiazdy dziecięcej z kina amerykańskiego.
Basia Wywerkówna (zbieżność nazwisk z autorem zdjęć do filmu to chyba nie przypadek) jest tutaj polską Shirlejką z obowiązującymi loczkami.


2 komentarze:

 1. Dawały super rozrywkę te filmy, oglądane kiedyś w Starym kinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja je też teraz oglądam - niektóre ponownie, ale większość po raz pierwszy.
   "W starym kinie" jednak ich ilość była ograniczona, teraz po latach wybór jest większy.
   Teraz mam dwa źródła: "Kino Polska" i "TVP HISTORIA". Niestety Kino Polska zaczęło przerywać filmy reklamami (o tym już kiedyś wspominałam), co mnie osobiście strasznie wkurza, bo nie znoszę reklam.

   Usuń