piątek, 1 listopada 2013

"Wszyscy święci" (2002)


Film jest częścią telewizyjnego cyklu "Święta polskie" i chyba szczególną częścią nie ze względu na temat, ale na obsadę aktorską. A ta jest niezwykła, bo reżyser zaprosił do udziału w filmie aktorów z najstarszego pokolenia. Tych, których pamiętam sprzed lat, gdy byli czołówką polskiego filmu. Tutaj w jakimś sensie zagrali samych siebie -  pokolenie Kolumbów, roczniki lat dwudziestych. Alina Janowska, Wiesława Mazurkiewicz, Teresa Szmigielówna, Wieńczysław Gliński, Lech Ordon, Bronisław Pawlik, Leon Niemczyk. A także Anna Polony i Emil Karewicz. Od czasu powstania filmu minęło 11 lat i niektórzy z nich już odeszli - tak, jak w tym roku odtwórczyni roli głównej.

Maria, kobieta prawie osiemdziesięcioletnia, w Dniu Wszystkich Świętych wyłamuje się z ustalonego od lat rodzinnego rytuału (w tym snobistycznego obiadu synowej) i bez wcześniejszego uprzedzenia bliskich znika z cmentarza. Wsiada do pociągu i jedzie do jakiegoś małego miasteczka. To podróż w czasie, chęć ostatecznego załatwienia dawnych spraw.  Chce po pięćdziesięciu latach odwiedzić grób swojego wojennego narzeczonego. Niestety, nie może grobu odnaleźć. Spotyka natomiast byłego dowódcę oddziału, który zabiera ją na spotkanie z dawnymi koleżankami i kolegami. To bolesna konfrontacja, która uświadamia jej jak inaczej mogłoby potoczyć się jej życie, gdyby podjęła inne decyzje...

Ilustracją muzyczną filmu jest piosenka "Ta nasza młodość" i jej motywy, przewijające się w tle.
Piosenka w wykonaniu Haliny Wyrodek - też już nieobecnej  aktorki.

4 komentarze:

 1. Nie widziałam filmu, a szkoda, gdyż obsada znakomita.
  Znajdę go jednak w internecie i postaram się oglądnąć. Pamiętam jeszcze Szmigielówną jako młodą aktorkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A właśnie wczoraj ten film był w TVP Historia. Ja go widziałam już wcześniej, kilka lat temu, ale obejrzałam powtórnie.
   Dodatkowym plusem filmu jest muzyka Zygmunta Koniecznego, a właściwie piosenka "Ta nasza młodość", którą śpiewa Halina Wyrodek (też już jej nie ma wśród nas). Ta muzyka tworzy niesamowity klimat filmu.
   Edytuję posta i dodam. Miałam o muzyce napisać, ale umknęło.

   Usuń
  2. Na razie mi się nie udało (yutub coś fiksuje)

   Usuń
  3. Niestety nie mam tvp historia, GDYŻ MAMY TYLKO TELEWIZJĘ NAZIEMNĄ.

   Usuń