sobota, 27 kwietnia 2013

"Cham" - ekranizacje powieści Elizy Orzeszkowej
Pierwszy film  na podstawie tej powieści Elizy Orzeszkowej powstał przed wojną,  w 1931 roku  (reż. Jan Nowina-Przybylski), który w ogólnych zarysach odwołuje się do książki.
Niedawno oglądałam ten film na kanale TVP Historia, który od pewnego czasu systematycznie emituje filmy polskie, niektóre pokazywane w telewizji po raz pierwszy.
Rzeczywiście, tak jak możemy przeczytać w tym krótkim opisie, fabuła filmu tylko częściowo pokrywa się z powieścią. 
Obsada aktorska to jakby zestaw drugiego gatunku, nie ma tu wielkich gwiazd, ani nawet znanych nam dziś aktorów. Jedyne bardziej rozpoznawalne nazwiska to Stanisław Sielański i może Mieczysław Cybulski (ale już dla bardziej zaawansowanych widzów).

Twórcy filmu (uznając aktualność tematyki psychologicznej) przenieśli akcję w czasie i miejscu - z XIX wieku nad Niemnem do współczesnych im okolic Łowicza. Właśnie ten łowicki folklor najbardziej mnie raził, bo pozbawiał opowiadaną historię kresowego klimatu. Dodatkowym minusem było powierzenie roli Pawła młodemu (choć przystojnemu) aktorowi. Jak widać ważniejsze było zapewnienie filmowi frekwencji, niż głębsze potraktowanie tematu. Całość jest właśnie taka banalna, schematyczna, sztuczna...

Po raz drugi powieść trafiła na ekran w 1979 roku. Reżyseria: Laco Adamik.
Główną rolę - Pawła, zagrał (co było dla mnie wtedy wielkim zaskoczeniem) Piotr Szczepanik. Ogromnie popularny w latach 60-tych piosenkarz, mający w swoim dorobku takie przeboje, jakie już dziś się nie trafiają, a tu nagle pokazuje się jako aktor.
Frankę zagrała Monika Niemczyk. Widziałam film dość dawno, ale pamiętam główne wrażenie odnośnie właśnie roli Franki. Wydawało mi się, że M.Niemczyk pokazała swoją bohaterkę zbyt współcześnie, jako dziewczynę z drugiej połowy XX wieku. Na ekranie pojawiają się m.in. Jan Pietrzak, Barbara Rachwalska, Marian Dziędziel, Halina Wyrodek, Franciszek Trzeciak - popularni w tamtych latach aktorzy (zaliczając również Pietrzaka do aktorów).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz