poniedziałek, 9 lipca 2012

Było... minęło...(5) - Dzieciństwo wielkich ludzi

W polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży można znaleźć trochę utworów opisujących dzieciństwo lub młodzieńcze lata znanych Polaków. Oczywiście nie są to biografie naukowe - to literackie wizje autorów, ich osobiste wyobrażenia i fantazja  powiązana z życiorysem postaci-bohatera. Nazywane różnie: powieść biograficzna, beletryzowana biografia.
Mam tu na myśli powieści i opowiadania napisane przed laty. O obecnej sytuacji się nie wypowiadam - nie wiem, czy pojawiło się coś nowego.
W szkolnych czytankach poznawaliśmy przygody  Maniusi, czy Frycka i dzięki tej przystępnej formie później już nazwiska sławnych Polaków były nam znane, bliskie.

Wśród moich lektur z dzieciństwa jest ta książeczka, czytana wielokrotnie:
"Kolory" podtytuł "Chłopięce lata Józefa Chełmońskiego" Teodora Goździkiewicza.To wydanie zaliczam do bardzo dobrych pod względem edytorskim. Twarda, lakierowana okładka zaprojektowana z rozmysłem, wyraźny druk z dużą czcionką, zszywane kartki i kilkanaście ilustracji (kolorowych i czarno-białych) z obrazami i szkicami Chełmońskiego."Kolory" tworzą obrazki malowane słowem przez pisarza. Napisane współczesnym językiem (znajdziemy tu także łowicką gwarę), są swego rodzaju ilustracją najsilniejszych inspiracji  z dzieciństwa malarza. Nie jest to zwarta akcja, ale kolejne odsłony w czasie i miejscu - jarmark w Łowiczu, przed karczmą, żniwa, pieczenie kartofli, tajne spotkania z powstańcami, oddziały Kozaków na ulicach... To, co chłopiec widział, przeżył i zapamiętał ...

Książka pokazuje szczęśliwe dzieciństwo małego Ziunka - miłość w rodzinie, patriotyczne wychowanie, domową edukację, później naukę w szkole.
Rodzice nie izolowali go od wiejskiego otoczenia, nie stał się "paniczem z dworku" (chociaż to nie był bogaty dom). Ziunek swobodnie spędzał czas z chłopskimi dziećmi,


stąd zapewne wypływa jego umiłowanie do natury i jedyna tematyka całej twórczości - polska wieś we wszystkich porach roku, w różnych odsłonach.Młody czytelnik żegna chłopca w momencie, gdy krystalizują się jego plany na przyszłość - studia malarskie w Warszawie, w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona.
Jednak nie pozostaje w niewiedzy "co dalej?". Zamieszczone na końcu książki Posłowie opisuje dalsze losy malarza, aż do jego śmierci.

Teodor Goździkiewicz "Kolory", Nasza księgarnia, Warszawa 1965, wydanie I

*wpis do Klasyki młodego czytelnika

edycja 21.09.2014

Wpis dodaję do wyzwania "Czytamy książki nieoczywiste!"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ponownie wprowadzam moderację wszystkich komentarzy.
To duże utrudnienie dla czytelników bloga i dla mnie, ale jakoś muszę zapanować nad bałaganem nie z mojej winy..
Nowe komentarze wpadają do spamu, pojawiają się z opóźnieniem w edycji bloga.
Mimo wielokrotnych prób ustawienia nie działa otrzymywanie powiadomień e-mailem.